3 minutter i selskab med Anna Helene og Anders Christian der snakker om at Jeg er den!.
🌟 7 Aha-øjeblikke
1. Søgen skaber afstand.
Når jeg leder efter kærlighed, fortæller jeg mig selv, at jeg ikke allerede har den. Den bevægelse udad gør, at jeg mister kontakten til det, der allerede er i mig.
2. Jeg er kærligheden.
Ikke noget jeg skal finde, fortjene eller få – men noget jeg er. Bevidstheden om kærlighed er kærlighed.
3. At vende hjem til sig selv.
Et kærligt øjeblik starter, når jeg stopper op midt i tempoet og spørger:
“Hvor kommer min impuls fra – kærlighed eller stress?”
4. Egoets stemme er ikke fjenden.
“Hvorfor skal jeg?” er en velkendt indre refleks – men det bliver et valgpunkt. Når jeg ser den stemme med kærlige øjne, mister den magten.
5. Kærlighed skaber resonans.
Da Anders valgte at handle kærligt (“jeg går over og henter det for at glæde hende”), smittede det øjeblikkeligt. Den energi, vi sender ud, vender tilbage – uden ord.
6. Kærlighed er stilhed mellem støjene.
Når støjen fra krav, pligt og travlhed dæmpes, høres kærligheden som en rolig, varm tone – “så blev du også kærlig”.
7. Det små hverdagsøjeblik kan være det hellige.
Kærlighed viser sig ikke i store ord, men i de små handlinger, hvor vi vælger nærvær frem for modstand.
Se den her:
Jeg er den!
♥️ Livet elsker dig
Anna Helene Hjort
ICF og ACT Matrix Coach
ARACA® – det handler om dig.™
#Psykologiskfleksibilitet #ACTMatrix #vertigram #enneagram #coaching #icfcoach #selvledelse #selvIndsigt #personligudvikling Del gerne 🙏🏻
